Bugun...
1 MAYIS'IN KISA BİR TARİHÇESİ


Kamil DEMİR
Kamil DEMİR
 
 

           1 Mayıs İşçi ve emekçiler tarafından  dünya çapında Bayram olarak kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günüdür Dünyada  pek çok ülkede, resmî tatil olarak kabul edilmiştir 

            Dünyada ilk kez 1856 yılında Avustralya’nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesinden Parlamentoya kadar bir yürüyüş düzenlerler,  sekiz saatlik iş gününü elde etme aracı olarak kullanma  düşüncesi ilk kez Avustralya'da doğmuştur.
           1886 yılında,  Amerika’da İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışmaya karşı günlük 8 saatlik çalışma  talebinde bulunarak iş bırakırlar. 
            1889'da, toplanan Uluslar arası 2.  İşçiler Kongresinde    Fransız sendikalarının temsilcisi, Bordeaux'lu işçi Lavigne’nin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada "Birlik, mücadele ve dayanışma günü " olarak kutlanmasına karar verilir Buradan bütün Dünya’ya yayılır. Sekiz saatlik işgününün uygulanması hedefine ulaşıldıktan sonra  l Mayıs'ın kutlanmasına son verilmez, işçilerin  mücadeleleri devam eder. Talepleri karşılanmadığı sürece, l Mayıs, işçi sınıfının bu taleplerinin her yıl dile getirildiği  gün olmuştur.

         Türkiye’de resmi olarak 1923’te ilk kez kutlanmıştır.2008 Nisan’ında “EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ” olarak kutlanması kabul edilmiş, 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM’de kabul edilen yasa ile 1 Mayıs resmi tatil ilan edilmiştir.

         Dünya’da ve Türkiye’de  Tüm İşçi ve Emekçilerin “Emek ve Dayanışma Günlerini” kutluyorum.

            Barış, huzur ve güven dolu günler bütün insanlık aleminin olsun.

Hoşça kalın Dostça kalın.

 

 

                             Kamil DEMİ////    Amasya Dernekler Federasyonu Genel

Bu yazı 6186 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
YUKARI