Bugun...
24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜN ANLAMI


Kamil DEMİR
Kamil DEMİR
 
 


 
           Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmadan önce, Osmanlı İmparatorluğu döneminde  halkın çoğu okuma yazma bilmiyordu. 1928 yılında Arap harflerinin kaldırılıp yerine bugün kullanmakta olduğumuz harflerin kabulü ile daha çok yurttaşın okur - yazar olması için bir çalışma başlatıldı. Okul çağı dışındaki yurttaşlara okuma - yazma öğreten okullar açıldı. Bunlara Millet Mektepleri adı verildi.
            Atatürk, Millet Mektepleri'nde yazı tahtasının başına geçerek dersler verdi. Bakanlar kurulu 11.11.1928 günü yaptığı toplantıda Ata'ya Ulus Okullar Başöğretmenliği sanını verdi. 24 Kasım Atatürk'ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği gündür.
            Atatürk yurt gezilerinde her yerde öğretmenliğin üstün bir meslek olduğunu anlatırdı. Atatürk, öğretmenlerin Ulusal Kurtuluş Savaşı'nda nasıl canla başla çalıştıklarını yakından izlemiştir. Öğüt Kurulları dışında öğretmenler 14 eğitim kuruluşu ile birlikte Milli Kongre Cephesini kurdular. Milli Kongre Cephesi, düşmanların İzmir'i işgal ettikleri günlerde Sultanahmet Mitingini hazırladı. Bu mitingin konuşmacılarından çoğu öğretmenlerdi.
            Atatürk yeni Türkiye'nin yaratılmasında öğretmenlere büyük görevler düştüğü inancındaydı. Bu nedenle Atatürk "Ulusları kurtaracak olan yalnız ve ancak öğretmenlerdir." Sözleriyle öğretmene verdiği önemi ve duyduğu saygıyı en güzel biçimde belirtmiştir.
            1981 yılında 24 Kasımın her yıl Öğretmenler Günü olarak kutlanması kararlaştırıldı.
            Öğretmenler Günü'nde öğretmenin toplum içindeki yeri, değeri belirtilir. Öğretmen sorunları dile getirilir. Öğretmenler Günü'nde; eğitime, öğretime hizmet etmiş, saygınlık kazanmış öğretmenler anılır. Gençlerin yetişmesindeki katkıları anlatılır.
Bütün öğretmenlerin öğretmenler gününü kutluyorum.
 
 
                                                          Kamil DEMİR

                                                       Eğitim Müfettişi   
     Amasya Dernekler Federasyonu Eğitimden Sorumlu Genel Başk.Yrd.
 

Bu yazı 7284 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
YUKARI