İSTANBUL-Amasya haber olarak Derneklerimizi tanıtma adına Dernek Başkanlarımız ile Roportajlar yaparak mesajlarını yayınlıyoruz.
Bu defa durağımız İstanbul Pendik ilçesi Fevzi Çakmak Mahallesinde faaliyette bulunan Taşova İlçemiz Yukarı Baraklı Köyü derneği oldu. Önceden haberleştiğimiz Hemşerimiz Başkan Ömer Evci ile Dernek Hizmet merkezinde buluştuk.Çayımızı içtik. Derneğin Lokal ortamında güzel bir mekanında Başkanımızla Hem Dernek Tarihçesini hemde Yukarı Baraklı köyünün sorunlarını konuştuk . AMASYA HABER facebok sosyal medya sayfamız ve Salih Turgut facebok sayfamızdan Gerek Canlı yayın gerekse Video olarak roportajlarımızı paylaşıma açtık.İstedikki Yukarı Baraklı köyü derneğimiz çalışmalarını sorunlarını Tüm Amasya kamuoyumuz duysun bilsin.
BAŞKAN ÖMER EVCİ /
Ben Ömer Evci ve yönetim Kurulu arkadaşlarımla bir yıllık yönetimdeyiz. Derneğimiz 1993 yılında kurulmuş. Kurucu Başkanlarımıza yönetimlerine ve bugüne gelene kadar yönetimlerde görevler alan başkan ve yönetimlerine üye olarak desteklerini veren üyelerimize ayrı ayrı teşekkür ederim. Şuan 560 kayıtlı üyemiz olsa bile aktif olarak 180-200 arası üyemiz var. Üyelerimiz yaş gurubu olarak yaşlı uyelerimiz çoğunlukta. Gençlerimizi üye olarak kazandırarak yeni üyeler kazanmak için çalışacağız. 2025 Yılı için Birbirinden güzel etkinlikleri planladık. Köyümüzde ilk Etkinliğimiz 2025 Kurban Bayramı 2.gününde Fındıklı yaylamızda KİRAZ FESTİVALİ şeklinde yapacağız. İçeriği çok kapsamlı bir etkinlik düşünüyoruz. 2024 yılı mecburen etkinlik yapmayacağız köyümüzde, çünkü kurban bayramı tatil için köyümüzde düğün günleri malesef tüm günleri doldurdu bizde 2025 yılına yapmayı kararlaştırdık .
GENÇLİĞİMİZ ile ilgili etkinlikler yapacağız. Gerek Taşova federasyon gerekse Amasya İl derneğimizin yapacağı etkinliklere katılım sağlayarak Yukarı Baraklı köyümüzü Hem Köy olarak Hem İlçe ve Hemde Amasya Genelinde tanıtım amacıyla üzerimize düşeni yapacağız.
BOĞALI DAĞLARI Eteğinde kurulu Köylerimizin Muhtarları ve Derneklerimizin Başkanları ile Bölge Sorunlarımızı masaya yatırarak İştişareler yoluyle mevcut sorunların tespiti ve çözümü konularında emekler vereceğiz.
BARAKLI KÖYÜMÜZÜN SORUNLARI ÇOK FAZLA .
Öz baraklı Kasabası belediye olarak Hizmet verirken belediyelerin kapanması ile İki Mahalle Biz Yukarı Baraklı Köyü , diğer mahallemiz Öz Baraklı Köyü ayrıldık. Bizler malesef köyümüz olarak çok göç verdiğimiz için köyümüzde yaşlılarımız var. Gurbetci köylülerimiz köyümüze gitmek ister ancak ekilir biçilir alanlarımız su sorunlarımız var, yol sorunlarımız var. Ayrıca Turizm için Saklı bir yerimiz varki Amasya'mız için çok güzel bir bölge Şelalemizin tanıtımı konusunda bugüne kadar Devletimiz eliyle herhangi bir çalışma olmamış, Bu konularda Çalışmalar yapmak istiyoruz.
SULAMA BARAJIMIZ , KONUSUNDA Bugüne kadar çok sözler verilmiş hatta ihaleler filan deniyo ne hikmetse herhangi bir çalışma olmamış. Bizim köyümüz en üstte konum olarak bizden sonraki tüm köylerimizin sulama sorunlarınıda çözecek Sulama Barajının yapılması bölgemmize hayat verecektir. Ayrıca Baraklı Şelalemiz Yollarının yapılması Köyümüzün İlçeye bağlayan ana yollarımızın düzenlenmesi kısacası ÇÖZÜM BEKLEYEN bu sorunlarımızı tez zamanda çözmemiz gerekmekte. Hem istanbul'da derneğimizin aktif çalışmasını sağlarken ayrıca Doğup büyüdüğümüz Yukarı Baraklı Köyümüze de kalıcı çözümler üretmek adına çalışmak istiyoruz.
Salih Bey Bizlerin sesi olmak adına Derneğimize gelişiniz için Yönetimim ve köyüm adına AMASYA HABER Olarak teşekkür ediyorum. İnşallah KÖyümüze de davet ederek bugün dile getirdiğim köyümüz ile ilgili çözüm bekleyen konularıda yerinde tespit ederek kamuyoyuyla paylaşmak isteriz. '' dedi.
AMASYA HABER / Salih Turgut